arkaplan

Webliste'de Müzik Dinle

Facebook ile Hemen ye Ol ye Ol

Kolay ingilizce Öğrenme Teknikleri

6 Eylül 2013 | Hazırlayan: | Kategoriler: Blog | 1.972 | FavoriteLoadingFavorilere Ekle

İngilizce’yi ister kişisel nedenlerden dolayı olsun, ister profesyonel nedenlerden dolayı en kısa sürede öğrenmeyi istiyoruz. Bu tekniklere kolay ingilizce öğrenme teknikleri diyoruz. Bir hayli fazla olan öğrenme yöntemleri ve fikirleri en hızlı öğrenme yetisine sahip kişileri bile bıktırmaktadır. İngilizce’yi doğru plan ve çalışma yöntemleri ile her geçen gün daha da ilerleten kişiler vardır. Siz de bu kişiler arasında olabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda kolay ingilizce öğrenme teknikleri konusunda bilgilendirmek istedik. 

1.Seçmiş olduğumuz İngilizce kelimeleri kartvizit boyundaki küçük kağıtlara beşer beşer okunuşları ile birlikte yazıyoruz. Ve bu kağıtları haftanın yedi gününe bölüyoruz. Bir gurupta aynı harfle başlayan iki İngilizce kelime olmamasına özen gösteriyoruz. Hedefimiz haftada 35 kelime öğrenmek. Sakın küçümsemeyin. Ve günü gününe, her gün sabırla seçmiş olduğumuz beş kelimeyi öğrenmeye çalışıyoruz kesinlikle. Bu çalışma kolay ingilizce öğrenme konusunda en büyük yardımcınız olacaktır. Günlük kağıdımızı yanımıza alıyoruz ve sürekli olarak fırsat buldukça bakıyoruz. Bu şekilde plan, dahilinde programlı olarak devam edersek, dört hafta sonra 140 kelime öğrenmiş olacağız. Bir sene sonra 1500 kelimeye ulaşmış olacağız. 1500 kelime ile roman yazılıyor! Bunu kapasitenize göre az olmamak kaydıyla, arttırabilirsiniz.

Kesinlikle bunu uygulamanızı tavsiye ederim. Tabii bu kelimeleri yalnızca öğrenip, hemen diğerine geçmeyeceksiniz. Bu kelimeleri aktif çalışma saatlerinizde, öğretmeninizle ya da kendi kendinize sürekli kullanıyor olmanız gerekir yoksa ne mi olur? İskambil kağıdı gibi binanız çöker. 3 gün gayet güzel gider hatta bir hafta, sonra gün geçtikçe öğrendiğiniz kelimeleri karıştırmaya başlarsınız, sonra hatırlayamazsınız, sonra da bir elveda.

Hayal kırıklığı yaşamak istemiyorsanız öğrendiğiniz kelimeleri kullanmanız gerekir. Genelde İngilizce öğreten kitaplar ünitelere ayrılmıştır ve her ünite için belirli düzeyde kelime vardır. Ve bu kelimeler dışardan öğrenciye verilir. Aynı zamanda bu kelimeler o ünite içerisinde gerek gramer öğretiminde gerekse konular içerisinde sürekli geçer. Yani, kuru bir ezber değil. Kelime öğrenciye öğretilir. Yalnızca İngilizce çalışmaksızın kelime ezberlemek olmaz.

kolay-ingilizce


2.Yine bu beş kelimeyi, sürekli baktığınız sabit noktalara, (mesela bilgisayar kullanıyorsanız bilgisayarın monitörünün üzerine) post it kullanarak yapıştırabilirsiniz.

3.Ya da kaynak kitabınızın ileri de okuyacağınız sayfalarının üzerine yazabilirsiniz. Bu sayede geçmiş konuda geçen kelimeleri yeni konuya geçtiğinizde sayfaların üzerinde görecek ve anımsayacaksınız. Öğrenemediğiniz kelimeleri ısrarla sonraki sayfalara yazmaya devam edin.

4.Arabanızın çeşitli yerlerine yapıştırın.

5.Ya da bu iş için etrafınızdaki kişileri görevlendirebilirsiniz. Önce çocuğunuzun ezberlemesini sağlayıp size sürekli bunları tekrarlaması gibi. Papağanınız var mı?

6.Kasete alıp dinleyebilirsiniz.

Ve daha hayal gücünüzü kullanarak bu örnekleri çoğaltabilirsiniz. Fakat asli göreviniz şu olsun, her nasıl olursa olsun günlük, en az 5 kelime öğrenmeye bakın. Fakat siz de aşırıya kaçmayın mesela 15 gibi. 6 olabilir ya da 7 ama asla 8 olmamalı. Yapabiliyorsanız ne mutlu fakat istikrarlı.

Kelime arşivinizi biraz genişlettikten sonra sizin için en sağlıklı olanı en ama artık kitap okumaya başlamanızdır. Kitap okumayı sevmiyor olabilirsiniz. Umurum da bile değil. Sizin de umurunuzda olmamalı. Artık İngilizce öğretim amacı ile hazırlanmış çeşitli seviyelerdeki kitapları okumanın zamanı gelmiştir. Bu kitaplar her düzeyden okuyucu için seviyelendirilmiştir. Farklı seviyelerdeki bu setlerde kolay ingilizce öğrenme konusunda size yardımcı olacaktır. Her seviyede hazırlanmış kitaplar sayılı miktarda birbirinden farklı kelime içermektedir. Bu seviyenize göre 400 kelime ya da 2000 kelime olabilir.

Kitap okumanızda bu kadar ısrar etmemin nedeni bir taşla birkaç kuş vurabilecek olmanızdan kaynaklanmaktadır. Kitaplar kolay ingilizce öğrenmenize yardımcı olacaktır. Kitap okurken kazanabileceğimiz önemli şeylere şöyle bir göz atalım:
1.Kelimeyi kullanılırlık itibari ile yerinde görebilirsiniz.
2.Kullanıldığı yerde bir konudan bahsettiği için konuyla birlikte hafızanızda yer alacaktır ve daha çabuk akılda kalacaktır. Böylece tam anlamıyla nerede kullanıldığını yerinde tespit edebilirsiniz.
3.Kelimelerin birlikte kullanıldığı edatları öğrenme. Yani İngilizce'de hemen hemen her kelimeden sonra ona bağımlı bir kelime vardır. Bunları yerinde tespit edeceksiniz. Bunları eğer bilmezseniz o kelimeyi kullanmanız zorlaşır. Kullansanız bile çarpık manalar verebilirsiniz. İngilizcedeki edat sorununu bu şekilde çözebilirsiniz.
4.Şu ana kadar görmüş olduğunuz dilbilgisi(gramer) konularını yerinde görebilirsiniz.
5.İngilizce düşünme gücünü arttırma,
6.Okuma alışkanlığınızı geliştirebilirsiniz.
7.Sesli okursanız dinleme yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.
8.Bu arada okuduğunuz kitaplardan bilgi hazinenize de bir şeyler atabilirsiniz.
9.Boş zamanlarınızı da sıkılmaktan kurtulabilirsiniz.
İnanın bana sadece kelime değil, dil öğrenmede kitap okumaktan daha kârlı hiçbir metot yok gibidir. Sadece kitap okuyarak dil öğrenen insanlar tanıyorum. Bu taktiği hep ama hep uygulayın. Kimseye söylemeyin. Başarınızı kıskansınlar. Aramızda sır kalsın.

Yorum Yaz

− 1 = altı

Yukarı